Helicopter Taxi

Shega AIR ofron:

• Fluturime VIP pėr udhėtarė

• Fluturime udhėtarėsh pėr evente tė ndryshme (dasma, mbrėmje mature etj)

• Fluturime pėr misione tė ndryshme filmike dhe fotografike (private apo pėr televizione)

• Sherbim monitorimi ajror tė linjave energjitike,

• Sherbim monitorimi ajror tė linjave tė tubacioneve tė naftės dhe gazit

• Shėrbim monitorimi ajror pėr kompanitė telefonike dhe celulare

• Guidė pėr turistė vendas dhe tė huaj

Agusta A109 respektivisht AW109 është një helikopter i lehtë tetë-vendesh me dy motorë multi-funksionalë, i prodhuar nga fabrikuesi italian Agusta (sot AgustaWestland) që nga viti 1971. Ai është një nga helikopterët VIP më të rehatshëm dhe më të sigurtë në botë.
Disa nga karakteristikat kryesore të këtij helikopteri janë zhurma e reduktuar, kabina e gjerë e pasagjerëve dhe një dizajn i jashtëzakonshëm. Pjesa e brendshme e helikopterit përbëhet nga vendet e pilotit dhe zëvendës pilotit, si dhe vendet e pasagjerëve.

Specifikime :

Modeli : AGUSTA/WESTLAND A109A MK II
Motorrt : 2 Rolls-Royce 250-C20B
Gjatësia : 11,45 M
Diametri i helikave kryesore: 11 M
Pesha boshe : 1418 Kg
Pesha makismale që mund të ngrihet : 2600 Kg
Shpejtësia maksimale: 278 km/h
Lartësia Maksimale : 4.572 M